Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

ładny pokoj

W ostatnich latach wiele czynności zyskało nowe, bardziej nowoczesne i lepiej brzmiące nazwy. To dotyczy chociażby tzw. home stagingu, czyli przygotowywania nieruchomości mieszkaniowej na sprzedaż. Pod tym anglojęzycznym hasłem, które na dobre już zadomowiło się w codziennym języku polskim branży, kryje się szereg czynności poprawiających atrakcyjność mieszkania. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować lokal mieszkalny do sprzedaży.

Zacznij od przemyślenia sprawy

Nieważne, czy mieszkanie to twój dotychczasowy dach nad głową, czy może je odziedziczyłeś lub nabyłeś w celach inwestycyjnych. W każdym z tych przypadków zacznij od tego – przejdź się spokojnie po lokum i jego okolicy, a następnie zastanów się, jaka to jest konkretnie nieruchomość. Uświadom sobie wszystkie nie tylko wwszystkie zalety, ale też wady. Zalety po to, abyś mogła je wyakcentować, a wady po to, abyś była przygotowana na ewentualne zarzuty kupującego.

Dobre poznanie swojej nieruchomości to najlepszy punkt wyjścia do przygotowania jej do sprzedaży.

Posprzątaj mieszkanie

To jest podstawowa czynność, którą możesz (i powinnaś!) wykonać w mieszkaniu szykowanym na sprzedaż. Bałagan zniechęca. Nie tylko wizualnie – bałagan to też niemiłe zapachy. Przez to, że nie poświęcisz kilku godzin na wyczyszczenie lokum, zrobi ono złe pierwsze wrażenia, a tym samym niemal na 100% pogrzebie szansę na lukratywną transakcję.

W ramach sprzątania nie tylko wszystko odkurz i wymyj – usuń też osobiste rzeczy oraz stare graty. Uwierz – zdezelowane elementy wyposażenia nie podnoszą wartości mieszkania, a wręcz odwrotnie, obniżają ją. Z kolei prywatne rzeczy odpychają klienta, bo utrudniają mu wyobrażenie sobie, iż jest to jego własna przestrzeń.

Zrób prowizoryczny remont

Wiem, słowo “remont” brzmi groźnie. Jednak nie musisz wcale być sprawnym majstrem, aby pomalować ściany, wymienić listwy przypodłogowe czy zatuszować markerami zarysowania paneli. Również samodzielnie możesz dokonać wymiany prostych elementów wykończenia, takich jak np. zaśniedziały korek w zlewie czy pęknięty termostat przy grzejniku. To proste czynności i niedrogie elementy, a mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na ocenę nieruchomości.

Zaaranżuj mieszkanie

Gdy już lokal jest wysprzątany, odświeżony i usunęłaś z niego zbędne graty, zastanów się, co możesz zrobić, aby robił on lepsze wrażenie. Jedna z podstawowych zasad to dobre doświetlenie. Tam, gdzie to możliwe, zwiększ dostęp naturalnego światła, czyli pozbądź się ciężkich firan i zasłon, dołóż gdzieś lustro. Tam, gdzie słońce nie dociera, postaw na sztuczne oświetlenie – wymień żarówkę na mocniejszą, postaw lampkę, dającą punktowe, nastrojowe oświetlenie.

Gdy masz już ogarnięte światło, przestaw meble, tak by mieszkanie nie przytłaczało brakiem przestrzeni. Następnie dodaj nastrojowe elementy. Tutaj przydatne będą rzeczy takie jak: poduszki, koce, świece, lampki, kwiat cięte i doniczkowe, figurki, kosze z owocami, książki, kolorowe czasopisma. Potraktuj to jako tworzenie reklamy – gdy klient wejdzie, mieszkanie ma wyglądać tak, aby poczuł, że właśnie tu chciałby mieszkać.

Zadbaj o sprawy formalne

Przygotowywanie mieszkania to nie tylko wpływanie na wrażenia klienta. Jeszcze ważniejsze są sprawy formalne. Jeśli nie znasz w 100% sytuacji prawnej lokalu, sprawdź ją. Jeżeli wiesz, że pewne sprawy nie są jeszcze załatwione, załatw je, np. opłać zaległy czynsz lub rachunki. Nieuregulowane zobowiązania mogą podziałać na klienta jak czerwone światło – wystraszą go i sprawią, że nie podejmie nawet rozmów o finalizowaniu transakcji.


Dodaj komentarz