Wynajem czy zakup mieszkania

mieszkanie na sprzedaż

Kupić czy wynająć? To pytanie zazwyczaj stawiają sobie osoby młode, będące na początku kariery zawodowej. Nie mają one wystarczających środków do zakupu za gotówkę i zastanawiają się, czy kredytowany zakup własnego M do najlepsze rozwiązanie, czy może korzystniejsze byłoby wynajęcie lokalu. Cóż, odpowiedź zależy od bardzo wielu czynników, które po krótce postaramy się tu omówić.

Długość zamieszkania

Często jest tak, że z danym miejscem (np. miastem lub dzielnicą) nie wiążemy długofalowych planów. Trafiliśmy tu, bo uczymy się albo pracujemy lokalnie, wiedząc jednocześnie, iż za jakiś czas ulegnie to zmianie. W takiej sytuacji wynajem może się okazać korzystniejszą opcją niż zakup. Przede wszystkim daje większą elastyczność – zrezygnować z najmu można szybko, dzięki czemu przeprowadzka w nowe miejsce nie przysporzy zbyt wielu trudności. Najmowane mieszkanie nie blokuje naszych pieniędzy, co ma miejsce w przypadku mieszkania własnościowego. Jeżeli się przeprowadzamy, własne mieszkanie co prawda można sprzedać, jednak wymaga to czasu.

Ze względu na powyżej opisane czynniki wynajem jest często wybierany przez osoby młode, często zmieniające pracę. Daje im on większą swobodę. Lecz jeżeli wiesz, iż z danym miejscem wiążesz się na dłużej lub na stałe, zakup własnego M może być lepszą opcją. Nie będziesz tracić pieniędzy na opłacanie najmu i docelowo staniesz się właścicielem wartościowej nieruchomości nieobciążonej hipoteką.

Najem ma jeszcze jedną zaletę – nie trzeba zajmować się utrzymaniem lokalu. Wszelkiego rodzaju remonty pochłaniają sporo czasu i pieniędzy. W najmowanym M to część powinności właściciela. Lokatorowi pozostaje jedynie opłacanie czynszu i rachunków.

Zdolność kredytowa

Są sytuacje, w których mimo zdolności kredytowej nie warto brać kredytu. Gdy dysponuje się najniższym możliwym wkładem własnym lub nie jest się w stanie sfinansować z pożyczki zakupu takiego mieszkania, które w pełni zaspokoi nasze potrzeby. Wtedy warto rozważyć odłożenie dodatkowej kwoty. W okresie oszczędzania nadal trzeba gdzieś mieszkać i tu można rozważyć najem lokalu mieszkalnego.

Zanim jednak podejmie się taką decyzję, warto zrobić kalkulacje dla innego wariantu – zakup mieszkania na czas przejściowy, dozbieranie do docelowego mieszkania i sprzedanie dotychczasowego. Jeżeli kredyt jest tani, a mieszkania w danej lokalizacji drożeją, taka opcja może się okazać dużo bardziej korzystna niż najmowanie.

Koszt kredytu i koszt najmu

W niektórych konfiguracjach finansowych wynajem może być korzystniejszy finansowo dla osób, które chcą zakupić mieszkanie na kredyt. Jeżeli kredy jest drogi, to zdarza się, iż opłacanie czynszu najmu będzie tańsze niż rata kredytu i pozwoli nam systematycznie odkładać. W końcu odłożona kwota pozwoli na kupno własnego M – czy to za gotówkę, czy to za niewielki kredyt, który będzie już bardziej opłacalny niż najem.

Powyższy scenariusz jest nieaktualny w obecnych realiach. Kredyty są bardzo tanie, a mieszkania wciąż drożeją, i to szybko. Dlatego każdy miesiąc zwłki w zakupie wiąże się z finansowymi stratami. Nie pomaga tu nawet to, że stawki najmu mocno spadły. Jednak należy pamiętać, iż ta sytuacja jest przejściowa i za jakiś czas wszystko może ulec zmianie. Niewykluczone, że wtedy czasowy najem znowu okaże się korzystny dla osób odkładających na własne M.


Dodaj komentarz