Gdzie szukać mieszkania do kupienia

zielone bloki

Jeżeli przymierzasz się do zakupu mieszkania, zapoznaj się z tym poradnikiem. Zamieściliśmy w nim listę sposobów i miejsc, w których warto szukać lokalu mieszkalnego na sprzedaż. Wybranie odpowiedniego źródła oferty może pozwolić ci trafić dobrą okazję.

Mieszkanie od znajomych

… lub od znajomych znajomych. Mimo że żyjemy w czasach, gdzie technologia zdominowała nasz sposób komunikacji, to jednak tzw. poczta pantoflowa nadal działa. Internet oraz biura pośrednictwa to źródła ogromnej liczby ofert, lecz powinnaś być świadoma, że część mieszkań w ogóle nie trafia na rynek, mimo że zmienia właściciela. Po prostu zostają sprzedane dla członka rodziny lub znajomego.

Warto wypytać rodzinę oraz grono przyjaciół i znajomych, ponieważ działa tu taka sama zasada jak na rynku samochodów używanych. Dobre egzemplarze, zadbane i sprawne, są sprzedawane po znajomości, tylko te gorsze trafiają do ofert. To działa również w przypadku mieszkań – poczta pantoflowa to jeden z lepszych sposobów na upolowanie prawdziwej okazji.

Z pomocą agenta

Większość osób z niechęcią myśli o współpracy z agentem lub biurem pośrednictwa. Oczywiście chodzi o dodatkowe koszty. Jednak jako kupująca nie powinnaś się tym przejmować, ponieważ to sprzedający opłaca prowizję pośrednika. Oznacza to więc, że otrzymasz pełną obsługę bez kosztowo.

Pamiętaj, że dobry agent to osoba, która pracuje w zawodzie od lata, ma dostęp do dobrych ofert oraz potrafi doradzić w wyborze. Dlatego skorzystanie z usług takiego fachowca może ci przynieść wiele korzyści, ze zweryfikowaniem twoich oczekiwań łącznie, o ile są one nieadekwatne. Poza tym agent, jeżeli w danej chwili nie ma oferty dopasowanej do twoich potrzeb, zostawi namiary na ciebie i da znać, gdy pojawi się coś interesującego. Dzięki temu będziesz więc obserwowała rynek, nie angażując się w to.

Z portalu z ogłoszeniami

Na polskim rynku mieszkaniowym ddziała wiele portali z ogłoszeniami. Szukając mieszkania można praktycznie ograniczyć się do kilku z nich, ponieważ to tam trafia większość anosnów. Korzystanie z portalu wymaga przeglądania wielu ofert i umiejętności wyłonienia korzystnych na podstawie zdjęć oraz opisu. Jest to czasochłonne, lecz portale udostępniają też narzędzia ułatwiające wyszukiwanie, jak też subskrypcję na określone kryteria wyszukiwań.

Pamiętaj, że ceny ofertowe różnią się od transakcyjnych. Jak bardzo, to zależy od mieszkania, sytuacji sprzedającego, jak też bieżącej sytuacji gospodarczej. Warto jednak mieć to na uwadze – czasami udaje się sporo stargować z odstraszającej ceny ofertowej.

Licytacje komornicze

To chyba najlepszy sposób na wyszukiwanie prawdziwej okazji. Licytacje są przeprowadzane przez komorników i mają charakter otwarty, tj. każdy może wziać w nich udział. Jednak wymaga to uiszczenia wadium w wysokości 10% wartości nieruchomości. Z kolei stawka, od której rozoczyna się licytowanie wynosi 75% tej wartości i może spaść, jeśli lokal nie zostanie sprzedany.

Problemem jest to, że licytacje nie są raczej rozwiązaniem dla osób bez gotówki. Pierwsza rzecz to wadium, czyli 10%, które trzeba wpłacić, aby wziąć udział w licytacji. Druga to obowiązek zapłacenia pełnej kwoty w ciągu 14 dni od zakończenia licytacji. To zbyt krótki okres na uzyskanie kredytu. W uzasadnionych okolicznościach czas ten można przedłużyć do miesiąca, co nadal nie jest terminem komfortowym.

Do tego należy pamiętać, że mieszkania z licytacji często obarczone są wadami formalnymi i prawnymi. Najczęstszy problem to lokatorzy, na których nie można przeprowadzić eksmisji.


Dodaj komentarz