Jak sprzedać mieszkanie

mieszkanie

Z tego artykułu dowiesz się, jak szybko sprzedać mieszkanie. Taka nieruchomość to spory majątek i znalezienie kupca jest nieco trudniejsze niż przy sprzedaży mniej wartościowych rzeczy, np. samochodu. Dobra wiadomość jest taka, że popyt na mieszkania jest ogromny i wystarczy zastosować się do kilku podstawowych rad, aby mieć bardzo dużą szansę na szybkie znalezienie klienta. Poniżej znajdziesz listę tych porad.

Sprzedać samodzielnie czy z pomocą pośrednika?

Korzystanie z pomocy agenta nieruchomości wzbudza opór z jednego, głównego powodu – trzeba mu zapłacić za znalezienie klienta. Czy zatem lepiej sprzedawać samemu? Niekoniecznie. Niekoniecznie też okaże się to korzystniejsze finansowo.

Ostateczna cena mieszkania, czyli tzw. cena transakcyjna, zazwyczaj różni się od ceny ofertowej. W wyjątkowych sytuacjach może być wyższa (jeśli mieszkanie wzbudzało tak duże zainteresowanie, że sprzedający ma wielu chętnych), lecz zazwyczaj sprzedaje się za mniej niż było w ogłoszeniu. Klient targuje cenę i efektem tych targów może być kilka procent upustu, a czasami – kilkanaście.

Właśnie z tego względu skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami bywa korzystne finansowo. Co prawda pośrednik pobierze wynagrodzenie, jednak jako profesjonalista ma szansę uzyskać lepszą cenę ze naszą nieruchomość. Agent wie, jak podkreślić jej atuty, jak skonstruować ogłoszenie oraz jak rozmawiać z klientem. Dzięki temu różnica w cenie może być na tyle duża, iż nie tylko pokryje jego wynagrodzenie, ale nam też zostanie więcej niż przy samodzielnej sprzedaży. Do tego takie rozwiązanie ma bardzo dużą zaletę – agent zajmuje się wszystkim za nas, więc nie tracimy na to czasu i nerwów.

Sprzedaż samodzielna

Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z pomocy pośrednika, samodzielnie zastosuj się do kilku kluczowych zasad.

Po pierwsze – musisz mieć rozeznanie w rynku. Sprawdź, co się sprzedaje, w jakich lokalizacjach i za ile. Przede wszystkim na podstawie ogłoszeń dowiedz się, ile kosztują nieruchomości podobne do twojej. To pozwoli ci dokonać adekwatnej wyceny mieszkania, a musisz pamiętać, że zbyt wysoka cena w ogłoszeniu sprawi, iż nikt się do ciebie nie odezwie.

Po drugie – wybierze dobry kanał dystrybucji ogłoszenia. Najskuteczniejsze są portale z ogłoszeniami nieruchomości. Niekoniecznie jednak te najbardziej znane są najbardziej skuteczne.

Po trzecie – przygotuj mieszkanie. Jeżeli ściany wymagają malowania, zastanów się, czy nie warto poświęcić na to czasu lub środków – niewielki nakład przekłada się na spory efekt. Później przejdź do dokładnego wysprzątania oraz tzw. home stagingu, czyli zaaranżowania mieszkania tak, aby robiło jak najlepsze wrażenie.

Po czwarte – stwórz jak najlepsze ogłoszenie. Tutaj istotne są zarówno zdjęcia, jak i opis. Zdjęcia rób najlepiej w naturalnym świetle, w wysprzątanym i przygotowanym do sesji zdjęciowej lokalu (usuń prywatne rzeczy i nadmiar sprzętów, dodaj klimatyczne elementy, jak poduszki, kwiaty czy świece). Opis z kolei ma informować klienta o tym wszystkim, co jest istotne, ale też musi być napisany poprawnie oraz przystępnie. Możesz w nim dodać kilka bardziej subiektywnych elementów, odnoszących się do cech mieszkania, np. że jest przytulne.


Dodaj komentarz