Mieszkanie – sprzedać czy wynająć? Co się bardziej opłaca?

Każdy, kto posiada więcej niż jedno mieszkanie, zastanawia się czasem, jak najlepiej na tym zarobić. Z jednej strony logiczną opcją wydaje się sprzedaż. Szczególnie, jeśli mieszkanie stoi puste, a my potrzebujemy pieniędzy. Jest to jednak opcja jednorazowa. Z drugiej strony mamy możliwość wynajmu. Choć wymaga więcej zaangażowania, zapewnia też stały, w miarę bezpieczny dochód. Co w takim razie wybrać? Jak podjąć najlepszą dla siebie decyzję, zwłaszcza, że warunki panujące na rynku nieruchomości w Polsce zmieniają się każdego roku, podobnie jak regulacje prawne?

Zyski i koszty, czyli chłodne kalkulacje

Jeśli liczą się dla nas jedynie liczby, sprawa jest prosta. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w ciągu roku zarobić na wynajmie mieszkania więcej niż 3-4% jego wartości, gra nie jest warta świeczki. Lepszym wyjściem będzie sprzedaż i zainwestowanie pieniędzy w inny sposób.

Trudne czasy dla gospodarki skłaniają jednak do mniej radykalnych rozwiązań. Wiele osób woli zachować mieszkanie jako zabezpieczenie na przyszłość. Licząc przy okazji, że jego wartość wzrośnie. I to także jest rozwiązanie. Jeśli nie potrzebujemy pieniędzy i wolimy traktować nieruchomość jako inwestycję, spróbujmy je wynająć. Mieszkanie nie będzie stało puste, a nam wpadnie trochę dodatkowej gotówki. Obecność lokatorów będzie też motywacją do remontów i utrzymywania mieszkania i sprzętów w nim zawartych w dobrym stanie. Jeśli w przyszłości okaże się potrzebne, będzie na nas czekało gotowe.

Dużo zależy oczywiście od tego, czy mamy czas. Wynajem mieszkania wymaga od nas sporego zaangażowania. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na wynajem krótkoterminowy, który zyskuje obecnie na popularności. Na to też jest oczywiście sposób. Możemy zlecić to profesjonalnej firmie albo komuś bliskiemu. Dzięki temu zyskamy pewność, że mieszkanie jest dobrze zaopiekowane i przynosi zyski.

Co zrobić z dodatkowym mieszkaniem?

Czasami zdarza się, że nieruchomość trafia w nasze ręce nagle, na przykład w charakterze spadku. W takiej sytuacji łatwiej będzie nam podjąć decyzję o sprzedaży. Nie warto jednak postępować pochopnie i lepiej dobrze rozważyć wszystkie możliwości. W dodatku nie każdy lokal znajdzie nabywcę i nie każde mieszkanie nadaje się na wynajem. Jeśli trafia w nasze ręce nagle, powinniśmy przede wszystkim dokładnie ocenić jego stan. Kolejnymi kwestiami wpływającymi na wartość będzie stan wyposażenia, okolica i sama lokalizacja. Czasami, abyśmy mogli cokolwiek zrobić, konieczny będzie porządny remont.

Wróćmy do liczb z początku artykułu. Jeśli chcemy zarabiać na wynajmie, spróbujmy uśrednić planowane zyski oraz koszty. Rzadko uda nam się od razu znaleźć idealnego najemcę. Możemy jednak założyć, że średnio przez 10 miesięcy w roku mieszkanie będzie przynosić dochody. Jeśli wynik działania nas nie zadowala, mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na sprzedaż albo na podniesienie standardu. Jeśli zainwestujemy w mieszkanie, jego wartość wzrośnie. Oczywiście warunkiem jest posiadanie odpowiedniego kapitału do dyspozycji.


Dodaj komentarz