Wilgoć w mieszkaniu – jak ją zwalczać

Wilgoć w mieszkaniu

Wilgoć w mieszkaniu to bardzo częsty problem. Co istotne – dotyczy nie tylko starych mieszkań, ale też nowych. Bardzo często pojawia się w świeżo odebranych lokalach, jednak w ich przypadku przyczyną nie jest wada. W starszych lokalach pojawienie się wilgoci jest sygnałem, iż pojawił się jakiś problem np. z wentylacją. W tym artykule krótko omówimy zagadnienie wilgoci w mieszkaniu, przyglądając się możliwym przyczynom oraz sposobom ich zapobiegania.

Wilgoć w nowym mieszkaniu

Zacznijmy od sytuacji, gdy wilgoć pojawia się w mieszkaniu lub domu dopiero co odebranym od dewelopera. W większości sytuacji nie powinno to wzbudzać niepokoju, ponieważ jest normalnym,, technologicznym objawem. Po prostu budynek schnie. Dlatego trzeba mu zapewnić ciągłą, regularną wentylację, także gdy temperatury na zewnątrz są niższe. Z tego też względu warto zaplanować przeprowadzkę na wiosnę, aby mieć kilka miesięcy, gdy nowy lokal będzie mógł być bez problemu wietrzony. Problem wilgoci nie powinien występować w nieruchomościach z rekuperacją.

Wilgoć w starym mieszkaniu

Pisząc “stare mieszkanie” mamy tu na myśli po prostu takie, które jest już użytkowane od jakiegoś czasu – nie zostało dopiero co oddane do użytku. W takim lokalu wilgoć bardzo często pojawia się po remoncie i tutaj przyczyna jest taka sama jak w przypadku nowego M – materiały muszą doschnąć, dlatego pomieszczenia trzeba wietrzyć.

Innym problemem może się okazać nieodpowiednio wykonane docieplenie budynku. Wilgoć może zacząć się gromadzić w niedogrzanych miejscach, więc tutaj też sporo zależy od lokatorów – jeśli oszczędzają na ogrzewaniu, mogą doprowadzić do zawilgocenia lokalu. Nieprawidłowe ocieplenie skutkuje powstaniem w budynku tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, które są narażone na wychładzanie i gromadzenie wilgoci.

Należy też pamiętać, że wilgoć jest wytwarzana w mieszkaniu każdego dnia, podczas normalnej eksploatacji. Mówimy tu np. o gotowaniu, myciu się, wywieszaniu prania, prasowaniu czy nawet oddychaniu. Dlatego każdy lokal mieszkalny należy regularnie wietrzyć, dbać o to, aby okna nie były na 100% szczelne (można je ustawiać w pozycji “rozszczelnione” lub używać wbudowanych w ramy wywietrzników) oraz pilnować, aby pomieszczenia były ogrzane.

Czasami wilgoć pojawia się w budynku wskutek uszkodzenia konstrukcji, np. pęknięcia rynny, zbutwienia materiałów, naruszenia struktury dachu. W takiej sytuacji oczywiście należy rozpocząć od usunięcia uszkodzenia.

Główne zagrożenie wynikające z pojawienia się wilgoci to rozwój grzyba. Nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale też przede wszystkim zdrowotna. Grzyby mają bardzo małe wymagania żywieniowe, wyrosną na niemal każdej powierzchni, jeśli tylko wytworzy im się korzystne warunki, czyli zapewni wilgoć. Pozbycie się grzyba z mieszkania może być bardzo trudne, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać jego pojawianiu się.

Co zrobić, jeśli w mieszkaniu pojawiła się wilgoć?

Przede wszystkim rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeżeli jest to uszkodzenie konstrukcji budynku, należy je naprawić. Jeżeli wadliwa termoizolacja tworząca mostki termiczne – naprawienie ocieplenia, tak aby wyeliminować istnienie takich miejsc w lokalu.

Podstawowe czynności, które należy przeprowadzić w pomieszczeniu gromadzącym wilgoć to:

  • regularne wietrzenie,
  • dobór odpowiednich okien,
  • zapewnienie jak największej ilości światła słonecznego,
  • dogrzanie pomieszczenia,
  • stosowanie osuszaczy oraz pochłaniaczy wilgoci.


Dodaj komentarz